2018 January 20 - شنبه 30 دي 1396

شکست رضاخان در قرن21!+عکس
کد خبر: ٥٥٢٨٣ تاریخ انتشار: ١٧ دي ١٣٩٦ - ٠٧:٠٢
صفحه نخست » اجتماعی » مطلب ویژه
به بهانه 17 دی در روز کشف حجاب؛
شکست رضاخان در قرن21!+عکس

پایگاه انقلاب نیوز: این روزها طرح کشف حجاب رضا خوانی که برگرفته از سنت های غربی بود چنان شکست خورده است که حتی غیر محجبه ها هم در مقابل کشف حجاب محجبه ها در غرب به پا میخیزند .

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، شاید این روزها در رسانه ها، محافل و مجالس همه دل نگران وضع حجاب هستند که هر روز بدتر می شود گاهی مینالند که رضاخان نتوانست کشف حجاب کند اما امروز زنان و دختران بدون اجبار و زور رضاخانی کشف حجاب کرده و پوشش مناسب ندارند.

آیا واقعا وضع حجاب هر روز بدتر می شود و ما باید با این نگاه باشیم که وضع حجاب در نظام جمهوری اسلامی ایران بدتر از زمان پهلوی است؟ متاسفانه گاهی چنین تلقین می کنند که وضع حجاب بسیار بد شده در حالی که باید واقع بین بود با مقایسه نظام جمهوری اسلامی ایران با حکومت سلطنتی پهلوی می توان به نتیجه سید که وضع حجاب آن چنان هم که گاهی فریاد می زنند به هم نریخته است.

درست است برخی از زنان و دختران سرزمینمان از روی غفلت نوع پوشش بسیار بدی دارند اما باید گفت هر ساله به تعداد افرادی که به حجاب روی می آورند بیشتر شده است و این اختصاص به کشور ما هم ندارند حتی در کشورهای غربی هم تمایل زنان به پوشش مناسب بیشتر شده است.

امروز در قلب نیویورک هم تمایل زنان غیر مسلمان به حجاب هر روز بیشتر می شود تا جایی که 13 بهمن هر ساله به عنوان روز حجاب غیر مسلمانان هم حجاب بر سرمی کنند.

طرح استفاده از حجاب اسلامی توسط بانوان غيرمسلمان اولين‌بار از سوی "نظمه خان"، بانوی مسلمان مقيم نيويورك برای ترغيب بانوان غيرمسلمان به تجربه كردن پوشش اسلامی مطرح شد.
 
پس از آن اين طرح از سوی گروه‌های مختلف در كشورهايی چون بريتانيا، استراليا، هند، پاكستان، فرانسه و آلمان مورد حمايت قرار گرفت و اجرايی شد.
 

 
اين طرح در راستای افزايش شناخت‌ها و از بين بردن تصورات نادرست در مورد حجاب مطرح و اجرا شد و انتظار می‌رود كه تسامح دينی و درك ارزش حجاب را در پی داشته باشد.

این روزها طرح  کشف حجاب رضا خوانی که برگرفته از سنت های غربی بود چنان شکست خورده است که حتی غیر محجبه ها هم در مقابل کشف حجاب محجبه ها در غرب به پا میخیزند سال گذشته رئیس جمهور آمریکا چند روز فرمانی را صادر کرد که در آن از 9 بهمن به مدت 90 روز شهروندان هفت کشور اسلامی همچون ایران، عراق، لیبی، سومالی، سوریه، سودان و یمن حق ورود به ایالات متحده را ندارند.
 


در پی این تصمیم ترامپ که ورود مسامانان به آمریکا ممنوع شد، زنان غیر مسلمان آمریکایی با سر کردن روسری هایی با طرح پرچم آمریکا، در روز جهانی حجاب شرکت کردند.

گسترش حجاب و عفاف از سالهای قبل در کشورهای غربی رو به گسترش گذاشته است و از روند قابل توجهی برخوردار شده است، با وجود تبلیغات منفی در سراسر جهان نسبت به اسلام نه تنها اسلام بلکه حجاب نیز در حال پیشروی و گسترش است.

حتی در حالی که تبلیغات ضد اسلامی در سراسر دنیا در  سال‌های اخیر روندی صعودی یافته است، بررسی‌ها نشان می‌دهد فروش البسه مربوط به رعایت حجاب اسلامی در سراسر دنیا افزایش یافته است.

حجاب در ایران قبل از اسلام هم وجود داشته و ادیان مختلف نیز به اهمیت حجاب زنان اشاره کرده اند

حجاب در دین زرتشت

پژوهش‏ها نشان می‏ دهد که زنان ایران زمین از زمان مادها که نخستین ساکنان این دیار بودند، دارای حجاب کاملی، شامل پیراهن بلند چین‏دار، شلوار تا مچ پا و چادر و شنلی بلند بر روی لباس‏ها بوده ‏اند. این حجاب در دوران سلسله‏ های مختلف پارس‏ها نیز معمول بوده است. بنابراین، در زمان بعثت زرتشت و قبل و بعد از آن، زنان ایرانی از حجابی کامل برخوردار بوده ‏اند.حجاب در دین یهود

رواج حجاب در بين زنان قوم يهود، مطلبى نيست كه كسى بتواند آن را مورد انكار يا ترديد خود قرار دهد. مورّخين، نه تنها از مرسوم بودن حجاب در بين زنان يهود سخن گفته اند، بلكه به افراطها و سخت گيرى هاى بى شمار آنان نيز در اين زمينه تصريح كرده اند.
 
 

 
حجاب در دین مسیحیت

 در مسیحیت، همانند دین زرتشتت و یهود، حجاب زنان امری واجب به شمار می آمده است.

در آيين مسيحيت، پوشش اهميت زيادي داشته و زنان معتقد به حضرت مسيح(ع) مي‌كوشيدند مانند حضرت مريم موي خود را بپوشانند و باحجاب وارد جامعه شوند. نقاشان مسيحي‌ ـ به خصوص نقاشان قديمي‌تر‌ ـ تصوير حضرت مريم را با پوشش و حجاب كامل مي‌كشيدند‌. همچنين از گذشته تا زمان حاضر زنان راهبه و قديس، يكي از كامل‌ترين حجاب‌ها را انتخاب كرده‌اند‌. اين امر نشان مي‌دهد كه از نظر آنان‌، داشتن حجاب‌، به دين‌داري نزديك‌تر و در پيشگاه خدا پسنديده‌تر است.
 


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه