2018 January 20 - شنبه 30 دي 1396

درغرب چگونه با معترضان برخورد می کنند+تصاویر
کد خبر: ٥٥١٣٨ تاریخ انتشار: ١٢ دي ١٣٩٦ - ٠٨:٠٦
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
درغرب چگونه با معترضان برخورد می کنند+تصاویر

پایگاه انقلاب نیوز: در حالی غرب برخورد خشن با معترضان مردمی دارد، بارها تجمعات اعتراضی با دلایل مختلف در کشورمان برگزار شده و نیروی انتظامی ایران هرگز با معترضان مردمی که بر مبنای قانونی تجمع کرده و نسبت به مشکلات اقتصادی و معیشتی اعتراض می کنند با خشونت برخورد نکرده است برخورد نیروی انتظامی با اغتشاشگران و تخریب کنندگان اموال عمومی و افرادی که نظم و امنیت جامعه را بر هم می زنند بوده است.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، به دلیل سوء تدبیر دولت دوازدهم و عمل نکردن به برنامه اقتصاد مقادمتی این روزها شاهد گرانی های کم سابقه در کشور هستیم که این مسئله باعث فشار اقتصادی و روانی زیاد بر روی مردم شده است، عدم تحقق وعده های اقتصادی دولت باعث تشدید گلایه ها و نارضایتی ها در سطح جامعه شده است.

امیدهای واهی اقتصادی که در خصوص برجام و چرخیدن معیشت مردم با نچرخیدن سانتریفیوژها اعلام می شد چنان از طریق رسانه های اصلاح طلب تبلیغ می شد که همگان باور کردند بعد از اجرای برجام دوران خوش اقتصادی و بدون مشکل حتی در آب خوردن به وجود خواهد آمد اما در عمل اینگونه نشد و از منظر جامعه شناسی وقتی امید بیش از حد به فرد و یا جامعه داده شود و در نهایت این امید واهی باشد باید منتظر فورارن  و انفجار اعتراضات باشیم.

تجمع سرمایه گذاران در پروه های اقتصادی و موسسه های تعطیل شده ابتدای اعتراضات مردمی بود که کاملا مسالمت آمیز بود و از شعار های ساختار شکنانه و تخریب اموال مردم خبری نبود اما مثل همیشه ضد انقلاب و دشمن که از مشکلات مردم سوء استفاده می کند به بهانه اعتراض به گرانی فراخوان هایی را در شبکه های مجازی منتشر کرده و مردم را دعوت به تجمع و اعتراض به گرانی در نقاط مختلف می کردند و مردم بی خبر از همه جا به محل تجمعات رفته اما لیدرهای این جریان کوچکترین اهمیتی به گرانی ها نداده و شعار های ساختار شکنانه و تخریب اموام عمومی را در دستور کار قرار دادند.

در ابتدای اعتراضات که مردم حضور داشتند نیروی انتظامی کوچکترین برخوردی با مردم نداشت که در پی آن تجمع کنندگان شعار" نیروی انتظامی تشکر " را سر دادند اما کم کم که از این تجمعات و فراخوان های می گذشت ماهیت این تجمعات  روشن می شد که این ها به به دنبال اعتراض به گرانی ها نیستند بلکه به دنبال اغتشاش و مخالفت با اصل اسلام هستند .

به دنبال این نیروی انتظامی در مقابل این اغتشاش گران که به اموال عمومی و به جان مردم تعرض می کردند  فقط دفاع کرده و نسبت به اغتشاشگران از قوه قهریه استفاده کردند که همین مسئله باعث شد رسانه های معاند نظام و همچنین مسئولان کشورهای غربی به مقابله نیروی انتظامی با اغتشاشگران اعتراض کنند و از اغتشاشگران حمایت کنند.

مسئله برخورد با اغتشاشگران و بر هم زنندگان نظم عمومی نه تنها جمهوری اسلامی ایران بلکه در همه کشورهای مدعی دموکراسی نیز وجود دارد حتی در این کشورهای مدعی دموکراسی اعتراضات مسالمت آمیز مردم هم با برخورد های بسیار خشن سرکوب می شود.

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان روز گذشته و همزمان با ادامه اغتشاشات در برخی شهرهای ایران، تخریبگران را مردمی خواند که باید به حق آزادی بیان‌شان احترام گذاشت.

گابریل در پیام خود بدون اشاره به کشتار یک خانواده به دست تخریبگران در غرب کشور، از کشته‌شدن تخریبگران هم سخن گفته و احترام به حقوق آنان توسط دولت را خواستار شده است.

در پیام وزیر خارجه آلمان آمده است: «ما از دولت ایران مجدّانه می‌خواهیم که به حق تظاهرکنندگان برای اجتماع و بالا بردن صلح‌جویانه صدای‌شان، احترام بگذارد.»

دو نمونه برخورد با معترضان در آلمان

پس از ترک آخرین قطار حامل زباله های هسته ای از فرانسه به مقصد آلمان، تظاهرات معترضان فرانسوی در اعتراض به انتقال زباله های هسته ای از کشورشان به خشونت کشیده شد و پلیس با استفاده از گاز اشک آور سعی کرد تا تظاهرات را سرکوب کند و در جریان این ناآرامی ها 16 نفر بازداشت شدند.
 
 


تیر ماه امسال بیستمین نشست سران کشورهای گروه 20 در حالی در شهر ساحلی هامبورگ آلمان آغاز شده که مخالفین «نظام سرمایه‌داری» و «جهانی‌سازی» در اعتراضات گسترده خود تحت عنوان «به جهنم خوش آمدید» این شهر را به زد و خورد شدید بین خود و نیروهای پلیس و ارتش آلمان بدل کرده‌اند.

پلیس آلمان برای پوشش امنیتی نشست گروه 20 تعداد 20 هزار تن از نیروهای خود را به‌کار گرفت امل این تعداد کافی نبوده است و بر اساس برخی گزارش‌ها دولت از سربازان ارتش نیز برای سرکوب معترضان استفاده کرد همچنین بارها مقامات پلیس و وزارت کشور آلمان تهدید کرده بودند که برخورد سختی با اعتراضات احتمالی خواهند داشت.

در این سرکوب درگیری‌ها و زد و خوردهای شدید بین پلیس و معترضان رخ داد ،پلیس آلمان تخمین زده بود که حدود 100 هزار نفر  از سراسر اروپا به هامبورگ آمده بودند معترضان عقیده داشتندد که گروه 20 در حل بسیاری از مسائلی که صلح جهانی را به خطر می‌اندازد ناکام بوده است.

 همچنین «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه ای به مناسبت سال نو میلادی مدعی شد که حکومت ایران اکنون در معرض آزمون شهروندان خود قرار گرفته است.

هیلی در بیانیه خود با ذکر این ادعا که ایرانیان زمان زیادی است تحت سرکوب بوده‌اند و اکنون جرأت ابراز نظر پیدا کرده‌اند، ابراز امیدواری کرد که آزادی و حقوق بشر پیروز شود.

نمونه خشونت علیه معترضان در آمریکا

مهر امسال پلیس آمریکا 143 معترض به حکم برائت پلیس عامل جان باختن آنتونی «لامار اسمیث»شهروند سیاه پوست 24 ساله در سال 2011 در شهر «سنت لوئیس» در  ایالت «میزوری» که یک اتوبان را مسدود کرده بودند، بازداشت کرد.

پلیس 120 نفر را نیز در تاریخ 17 سپتامبر بازداشت کرده بود و مجموع شمار کسانی که به دلیل شرکت در این اعتراض تاکنون بازداشت شده اند به 300 نفر افزایش یافت.

معترضان و گروه‌های آزادی خواه، نیروهای امنیتی آمریکا را به استفاده از زور در این اعتراض متهم کردند.
 

تصاویر خشونت پلیس آمریکا با معترضان شیکاگو

 

در حالی غرب این چنین برخورد خشن با معترضان مردمی دارد که نیروی انتظامی ایران هرگز با معترضان مردمی که بر مبنای قانونی تجمع کرده و نسبت به مشکلات اقتصادی و معیشتی اعتراض می کنند با خشونت برخورد نکرده  است برخورد نیروی انتظامی با اغتشاشگران و تخریب کنندگان اموال عمومی و افرادی که نظم و امنیت جامعه را بر هم می زنند بوده است.

نمونه تجمعات مردمی که بدون هیچ دخالت نیروی انتظامی پایان یافت

 تجمع سپرده گذاران كاسپين مقابل مجلس
 


تجمع تعدادی از کارگزاران مخابرات روستایی استان خوزستان و اهالی ساکن در منطقه سد و نیروگاه سیمره استان ایلام مقابل مجلس
 


نمونه دیگر تجمعات اعتراضی مردمی در ایران بدون اغتشاش و تخریب اموال عمومی و مداخله پلیس
 
 
 
 
 


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه